Stinné stánky WiFi Repeaterů
“Rozšiřte jednoduše dosah domácí WiFi” hlásají reklamy na různé repeatery/extendery/zesilovače WiFi do zásuvky. Jak vlastně fungují a jsou skutečně tak zázračné, jak to vypadá z obrázku?
Pojďme se nejdříve podívat na to, co to vlastně takový repeater je. Myšlenka je velmi jednoduchá. Zapojením krabičky do zásuvky zesílíte v daném místě svůj domácí WiFi signál. Funguje to tak, že repeater je zároveň klient (přijímač) i Access Point (vysílač). Tedy, připojí se na váš hlavní WiFi router jako klient a vytvoří bezdrátovou síť se stejným jménem a na stejném kanálu jako je vaše domácí síť. V korektní terminologii se tedy bavíme o opakovači signálu.
Takovýto opakovač měla doma více jak polovina našich zákazníků. Téměř nikomu z nich nefungoval tak, jak potřebovali. Signál se v daném místě sice zesílil, ale rychlost byla tak špatná, že zařízení radši odpojili.
Proč?
Shrňme si očekávání zákazníků a technické limity tohoto řešení:
Očekávání: Repeater umístíme do vzdáleného místa v bytě tak, abychom v jeho okolí vylepšili rychlost internetu.
Realita: WiFi má tu nepříjemnou vlastnost, že s rostoucí vzdáleností klienta od vysílače klesá přenosová rychlost bezdrátového spoje. Řekli jsme si, že se WiFi repeater musí nejdříve přes WiFi připojit na váš hlavní Access Point. Pokud jej tedy instalujeme ve vzdáleném místě v bytě, je extender samotný propojený s vašim hlavním routerem jen velmi malou rychlostí. Dále jsme si vysvětlili, že WiFi repeater je zároveň klient i Access Point. V drtivé většině případů obsahuje extender pouze jednu rádiovou jednotku. Musí se tedy stále přepínat mezi klientem a vysílačem. Tato skutečnost dále snižuje přenosou rychlost dostupnou pro zařízení připojená k extenderu o více jak polovinu.
Ukažme si to na jednoduchém příkladu: Máte doma internetové připojení o rychlosti 50Mbit/s. Ve vzdálené části domu ukazuje notebook pouze 1 čárku síly signálu a naměřená rychlost je pouze 5Mbit/s. Proto se rozhodneme do pokoje nainstalovat extender. Signál najednou zesílí, notebook ukazuje plný signál, dokonce dosáhne i na vzdálenou chodbu, kde dříve WiFi nebyla vůbec. Nicméně naměřená rychlost v pokoji je pouze 2Mbit/s a na chodbě 0,5Mbit/s. Wifi extender tedy skutečně signál rozšířil i do míst, kde dříve nebyl. Přenosová rychlost ale klesla.
Závěr? Jestli máte problémy s pokrytím vaší domácí WiFi v odlehlých částech bytu, neutrácejte za levné WiFi repeatery. Toto řešení vaší situaci s nejvyšší pravděpodobností spíše uškodí než pomůže.
Stále se vám nedaří?
Zkusili jste už vše a stále Vám WiFi nefunguje tak, jak byste si přáli? Domácí i firemní sítě jsme vyladili již bezmála dvěma stům zákazníků. Nechte si poradit od specialistů. Kontakt